Jump to content

Ezzel fogj pontyot

2021. 04. 27. 06:37

A horgászok egyik legkedveltebb célhala a ponty. Horgászatára egész iparág épült. A horgászboltok polcain mindannyian találkozhattunk már a ponty csalik végeláthatatlan kínálatával.

Gyakran igen nehéz eldönteni, hogy melyik az, amely tényleg hasznos, és melyek azok a ponty csalik, amelyek táskánkban fognak porosodni. Erre sajnos nem lehet egyértelmű választ adni.

Nem is célom bármely gyártó termékét minősíteni, még ha tudnék is olyan terméket mondani, amivel még soha egyetlen halat sem fogtam. De a cikk végére érve talán sikerül majd tudatosabban választani a ponty csalik kínálata közül.

Ponty csalik házilag

A legtöbb horgász próbálkozott már különféle horgász csalik készítésével, több kevesebb sikerrel. A készen kapható bojli és pellet keverékekről amelyek használatával különösebb tudás nélkül készíthetünk ponty csalit, most nem ejtenék szót, ezt mindenki el tudja készíteni, semmilyen különösebb ismeretet nem igényel.

A legismertebb ponty csali: A kukorica

A kukorica a leggyakrabban használt ponty csalik egyike. Népszerűsége olcsóságából fakad, és rengeteg féle formában találkozhatunk vele. A halak mind ismerik, hiszen egyik alap táplálékuk a halgazdaságokban, így gyanakvás nélkül felveszik a horgunkon felkínált kukoricát. A horgászok 99%-a használt már kukoricát ponty csaliként, kétségkívül az egyik legsokoldalúbb horogravaló.

Csemege kukorica

A legismertebb talán a csemegekukorica, melyet megvásárolhatunk konzervben, fagyasztva, de akár nyersen is, csövestől. Kínálhatjuk natúr változatban, de bármilyen aromával ízesíthetjük is. Ha mi magunk főzzük, a vizet sózzuk meg, és adjunk hozzá bátran édesítő szert is.
Használata közben figyeljünk arra, hogy ne szikkadjon meg a napon, különösképpen akkor ne, ha az etetést is csemege kukoricával végezzük. Ha megszikkad, csökken a nedvesség tartalma és könnyebb lesz. Így az etetésre bedobott kukorica szemeket könnyen elviheti a víz áramlása, így az etetés arrébb lesz, mint ahol horgászni fogunk.
Horogcsaliként azonban érdemes lehet néhány szemet hagyni kiszikkadni, hiszen lehet éppen a könnyebb csali lesz a siker kulcsa.

Takarmány kukorica

A takarmány kukorica véleményem szerint a legolcsóbb ponty csalik között van. Bármely takarmány boltban kapható, és könnyen felhasználható. Gyakran használják szárazon átfúrva és hajszálelőkén kínálva. Kikönnyíthető még egy szivacs, vagy hungarocell darabbal is, és így fillérekből egy igen eredményes ponty csalit kapunk.

Főzés nélkül a takarmány kukoricát etetésre sok helyen nem szabad használni. A halak emésztésének állítólag nem tesz jót. A takarmány kukoricát lehetőség szerint szabad téren főzzük, mert nem a legkellemesebb az illata. Főzés előtt mossuk át egy kicsit, így a felesleges növényi darabkák és a por kikerül belőle.

Ez az átmosás az eltarthatóságát is növeli majd. Ha van időnk, megrövidíthetjük a főzési időt, ha előtte egy éjszakára legalább kétszeres mennyiségű vízbe beáztatjuk a kukoricát. De még így sem fél órás főzési időre kell számítani, ez bizony órákig is eltarthat. Az elkészült megfőtt takarmány kukoricával olcsón etethetjük nagy mennyiségben a kiszemelt horgászhelyet, de akár horogelőkére is felfűzhetjük.

A megfőzőtt kukoricából befőttesüvegben remek horogcsalit is készíthetünk. Az így eltárolt kukoricát üvegenként ízesíthetjük, színezhetjük. Színezéséhez bármilyen ételfestéket használhatunk, néhány nap alatt átveszi a színét. A szemeket ízesíthetjük pálinkával, mézzel, fokhagymával, készen kapható aromákkal, gyakorlatilag bármivel.

Ha amurt szeretnénk fogni, érdemes ánizsos ízt is készíteni. Az így elkészült csalik nagyon hosszú ideig használhatóak, nekem van olyan a táskámban, amelyet kb 5 éve készítettem és pálinkával tartósítottam. Na arra azért figyeltem, hogy ne a legjobb párlatot használjam erre….

A takarmány kukoricából készíthetünk büdös kukoricát is, melyről már találhattok egy leírást az oldalon.

Tigrismogyoró

A tigrismogyoró Dél-Európában, és Nyugat Afrikában honos, de napjainkra elterjedő félben van hazánkban is. Az egyiptomi fáraók sírjába is tettek tigrismogyorót, mert ők is felismerték azt, hogy igen magas beltartalmi értékei vannak. Maga a tigrismogyoró a növény gyökerén található gumó, lényegében ez a növény gyökérzetének a része. Magas beltartalmi értékének köszönhetően megállja a helyét a ponty csalik közt is.

A tigrismogyorót hajszál előkén lehet felkínálni, mivel kemény, ezért jól átfurható. Az amurok és a pontyok kifejezetten szeretik. A törpeharcsák szelektálásának egyik lehetséges eszköze. Többféle ízesítésben kapható kisebb üveges kiszereléstől kezdve a zsákos verziókig.
A száraz tigrismogyorót mindenképpen meg kell főzni, előtte be kell áztatni, ha csalizni, vagy etetni szeretnénk vele. Bármilyen aromával ízesíthető. Kiváló ponty csalit kapunk, ha a tigrismogyorót választjuk, és a törpeharcsa sem fogja annyira megkeseríteni az életünket.

(Forrás: pecacsarnok.hu / fotó: pixabay.com)