Önmagában arról, hogy a nyári időszakban mennyi típusú, méretű, színű, ízű és aromájú csali létezik, egy komplett könyvet lehetne írni… Az egyik örök dilemma, hogy mi a fontosabb egy csali fogósságát tekintve, a színe vagy az aromája? Nos, szerintem ezt nem lehet egyértelműen behatárolni és különválasztani, mert rengeteg külső körülmény van, ami befolyásolhatja, hogy egy adott vízben és időszakban épp milyen ízű vagy színű csali működik legjobban. Sőt, van még egy szempont, ami legalább olyan fontos – ha nem a legfontosabb! – komponense a siker receptjének, mint az aroma vagy a szín… Ez nem más, mint a csali felkínálása! Hogy mikor mi a legjobb, szintén változó lehet (erről íródhatna a könyv második kötete…), de ha nagy általánosságban nézzük, én nem ismerek hatékonyabb megoldást, mint az a precízen balanszírozott formáció, amikor a horog súlya még lehúzza a lebegő csalit, de az egész gyönyörűen, függőlegesen, súlytalanul áll a mederfenéken. Egyrészt ez a legcsábítóbb, legkönnyebben megszerezhető a halak számára, másrészt így akad a legjobban a horog! Ezt 14 évvel ezelőtt próbáltam ki először, s hamar tudatosult bennem, hogy nem szabad elengedni! Ami viszont változó és állandó egyszerre, az a kísérletezés… Ahogy az évek során újabb horgok és kiegészítők jelentek meg, úgy tudtam én is finomítani a szerelékeket és a csali-felkínálási módszert. Valószínűleg 5-6 év múlva a jelenlegi formációim már-már elavultnak fognak tűnni az akkor elérhető megoldások mellett… No de kicsit elkalandoztam, térjünk vissza a csalikhoz! Említettem a kísérletezést, ez fokozottan igaz a csalikra is! Az ötletekkel, különleges csalikkal mindig érdemes és kell is kísérletezni, mert ez a záloga annak, hogy mindig legyen új, még jobb trükk a horgász tarsolyában! Nincsenek kőbe vésett szabályok, viszont annyit érdemes alapul venni, hogy nyáron nehéz jobbat találni, mint ez erjesztett, savanyú ízvilág. Ennek favorit példái a kukorica és a tigrismogyoró, ezért négy olyan „naturál” csalikombinációt gyűjtöttem most össze, amik ezekből készülnek.
1. Tejsavas kukoricafüzér BlendeXCorn Vajsav + Mangó gumikukoricával kikönnyítve
Ez az összeállítás nemcsak hatékony, hanem kifejezetten gazdaságos is, hiszen egy csomag tejsavas kukoricában rengeteg szem található, a Haldorádó BlendeXCorn pedig újra és újra felhasználható.
2. Vad Ponty aromával ízesített tigrismogyoró rejtett balanszírozással
Elsőként egy kis csalis tégelybe helyezek néhány főtt, natúr tigrismogyoró szemet, majd erre Haldorádó Vad Ponty Aroma Tuning koncentrátumot öntök. Ezt érdemes a horgászat előtt minél hamarabb előkészíteni, mert annál jobban magukba szívják a mogyorók az értékes aromát! A tigrismogyoró „belső” kikönnyítéséhez elsőként szükség van egy 8 mm-es csalifúróra! Ezzel óvatos, lassú mozdulatokkal át kell fúrni keresztben, középen a csalit. Egy másik szem csalival is elvégzem ugyanezt a folyamatot, majd mindkettőt fűzőtűre szúrom, ügyelve arra, hogy precízen, középen menjen át a tű! Nincs szükség további fúrásra, egy hegyes, csappantyú nélküli tűvel gond nélkül átbökhető a mogyoró és a parafa!
3. Törpeharcsaálló nyári Spéci füzér
A SpéciCorn és SpéciTiger termékcsaládok igen széles ízválasztékkal rendelkeznek, de a nyári időszakban egyértelműen a Vajsav + Mangó, illetve a FermentX a legfogósabbak, éppen ezért e kettő alkotja ezt a csalit!
Számomra a barna tigrismogyoró-imitáció és a fluo narancssárga BlendeXCorn párosa vált be leginkább, ezekből fűzök hajszálelőkére egy-egy szemet úgy, hogy a gumikukorica kerüljön alulra. Pillekönnyű, könnyedén megszerezhető falat, ami megvárja a halat, mivel folyamatosan, hosszasan szivárogtatja ki magából a csábító íz- és illatanyagokat, ráadásul rugalmas, gumis állagának köszönhetően a mohó törpeharcsák, apróhalak sem tudják szétcsipkedni!