Magyarország állami tulajdonú természetes vizein a 2013. évi halgazdálkodási törvény óta megszűnt a kereskedelmi célú halászat, csak horgászni lehet. A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) elnöke, Szűcs Lajos tájékoztatása szerint Magyarországon mintegy 400 ezer nyilvántartott horgász van, ezzel a 28 területi szövetséget, mintegy 1200 horgászegyesületet tömörítő MOHOSZ jelenleg az ország legnagyobb civil szervezete.
A MOHOSZ-nak nagy felelőssége van abban, hogy meggátolja az illegális horgászatot, a kormány ezért támogatja a halászati őrök munkáját.
Az elnök közölte, hogy a halőri munka állami támogatása az idén elérte már a 368 millió forintot, amelyből a MOHOSZ 20 tagszövetsége, 75 horgászegyesülete és a feltételeknek megfelelő két speciális jogállású tagja összesen 447 darab, halőrzést támogató eszközhöz jutott. A forrást a Földművelésügyi Minisztérium (FM) 100 millió forintja egészítette ki, amelyből 101 halgazdálkodónál 398 halászati őr kapott egyenruhát.
Ugron Ákos Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára a rendezvényen hangoztatta, hogy a kormány a bővülő feladatokkal összhangban a jövőben is támogatja a halőr szolgálatok eszközbeszerzését. Hozzátette: a természetes vizek halállományának védelmében végzett halászati őrzéshez való hozzájáruláson kívül számos más támogatást nyújt a tárca a MOHOSZ és annak egyes tagjai részére, többek között az őshonos halfajok állományának fennmaradása, valamint a horgászat népszerűsítése érdekében.
A támogatási program folytatódik, még az idén újabb 100 millió forint összegű forrást nyújt át a tárca a MOHOSZ részére - jelezte. A rendezvényen elhangzott, hogy folytatódik a 2014-ben megkezdett, az élelmiszereket érintő áfacsökkentés, így 2018. január 1-jétől az étkezési hal áfája 27-ről 5 százalékra mérséklődik. A csökkentés várhatóan kiterjed a telepítési célú haltermelésre is, ez a várakozások szerint növelni fogja a hazai természetes vizekbe kihelyezett halak mennyiségét.