Jump to content

A nyolc szálas zsinórok története

2019. 12. 12. 18:52

A fonott zsinórok fejlődése egy picit megtorpant ugyan, de a lelassult fejlődés nem egy helyben toporgást jelent, így most elérkezett nálam is a váltás ideje.

A gyártásról kevesen tudják, hogy két út létezik. Az egyik az, amikor olyan vastagságúra szövik a zsinórt, amely a végfelhasználóknak kell (ez a drágább, vagyis minél vékonyabb zsinórt állítanak elő, annál drágább lesz a zsinór, ez hasonlít a lehető legjobban az áhított kör keresztmetszetthez). A másik – leggyakoribb – az, amikor elkészítenek egy fonatot, amit a megfelelő technológiával nyújtanak tovább a kívánt vékonyság eléréséig. Nos, ez a nyújtás a zsinórgyártás egyik sarkalatos pontja, ugyanis nem tudnak kilométereket egyben nyújtani, hanem rövid szakaszokat, vagyis valahol megfeszül, megtörik a zsinór. Ez a törés okozza a zsinór ellaposodását. Éppen ezért figyelhető meg az a fejlődés, hogy egyre kevésbé érezhető, hogy nem tökéletesen kör keresztmetszetűek a fonott zsinórok.

Van még egy érdekessége ennek a technológiának, mégpedig az, hogy a nyújtott zsinór a nyúlás növekedésével nem arányosan veszít a szakítószilárdságából, hanem kevesebbet, ha úgy vesszük, aránylag még erősödik egy zsinór, de ez csak egy bizonyos pontig történik. Ugyanis van egy pont a nyújtás során, amikor a szakítószilárdság hirtelen szinte a nullára lecsökken. Vagyis a 0,06 milliméterig nyújtott zsinór lehet, hogy bír még 4 kilogrammot, de ezt továbbnyújtva 0,05 mm-ig már csak 1 kilogrammot fog bírni. Vagyis van egy alsó határ, aminél vékonyabbat nem érdemes gyártani, bár ez az alsó határ is kitolódott manapság. Érdemes megemlíteni, hogy vannak olyan zsinórok is, amelyek a szálait nem szövik, hanem egymáshoz ragasztják, azonban ezek sokszor szálaira bomlanak, illetve a kötésre sokkal érzékenyebbek.A négyszálas zsinórokhoz képest ez sokkal simább szövésű, szinte monofil hatású, éppen ezért sokkal halkabb is, ráadásul valóban sokkal vékonyabb is, amit kézbe véve észlelhetünk leginkább. Annak ellenére, hogy kapott egy súrlódáscsökkentő teflonbevonatot, rendkívül lágy zsinórról beszélünk, és nem kell félnünk a bevonat drasztikus kopásától sem.


Érdekes, hogy van, akinek süllyedő fonott kellene… nos, őket most kell kiábrándítanom, hogy márpedig csodák nincsenek. Két alapanyagból gyártják az egész világon a fonott zsinórokat, szinte ugyanannyi a fajsúlyuk is, vagyis ha süllyedővé szeretnénk tenni, akkor hozzá kell adnunk nehezebb adalékot, amivel az egész végtermék fajsúlyát megnöveljük, ezzel növekszik az átmérő, illetve csökken a szakítószilárdság is, plusz egy olyan réteg kerül rá, amely hamar lekopik, nem kis bosszúságot okozva ezzel. Mi erre a megoldás? Amennyiben vigyázunk rá, akkor az olyan zsinór, mint az L&K Fine Braid, szinte lebegni fog a vízben, persze nem árt nedvesen tartani. Például a feederbotos horgászok körében egyre többet látni, hogy spricnivel nedvesítik az orsó dobját, aminek egyik oka az, hogy a nedvesen tartott zsinór sokkal könnyebben süllyeszthető.

(Forrás: haldorado.hu / kép: pixabay.com)