Jump to content

A helyes bottisztítás

2020. 01. 24. 08:57

Szánjatok rá ti is egy kis időt, és higgyétek el, a szezon kezdetén a botjaink hálásak lesznek mindenért!

A horgászszezon befejeztével sokan nem fektetnek kellő hangsúlyt a horgászeszközök karbantartására. Orsóink mellett a másik legjobban igénybe vett eszköz a horgászbot. komolyabb külső fizikai behatások – pl. erős ütés vagy leesés – miatt akár javíthatatlan sérülések is keletkezhetnek rajtuk. Botjaink leginkább szállítás, helytelen tárolás, valamint a hanyag vízparti elhelyezés miatt sérülhetnek meg. Érdemes tehát a bottestet alaposan átvizsgálni, hogy nincs-e rajta sérülés, bár sokszor szabad szemmel nem is látható a károsodás mértéke. A csúcsminőségű botok ugyan komolyabb terhelésnek is ellenállnak, azonban az ütésre, vagy pl. egy kőhöz való „odakoccintásra” nagyon érzékenyek!
Rendkívüli igénybevételnek és terhelésnek van kitéve a feederbotok spicc előtti tagja, ezért gyakran ellenőrizzük ennek épségét is! A különféle szakszervizek a mai legmodernebb, csúcstechnológiával felszerelt eszközökkel az esetek nagy részében a kisebb-nagyobb sérüléseket orvosolni tudják, azonban egy elhanyagolt bot javítása vagy bottagok pótlása rendkívüli nehézségekbe ütközik, mely nem csak költséges, hanem időigényes is. Rosszabb esetben a tag nem pótolható, ezért a bot sem javítható.
A toldások közé is gyakran kerül homok, por, mely a bottest belső felületét is rongálhatja, ezért mindig tartsuk tisztán!
A gyűrűbetétek szintén fontos elemei horgászbotunknak, hiszen ezek vezetik a sérülékeny zsinórjainkat. A rendkívül szilárd és kopásálló, szilícium-karbid anyagból készült, teflon bevonatos gyűrűkön hajszálrepedések keletkezhetnek, illetve a felületről – pl. ütés, leesés következtében – lepattanó darabkák miatt felülete érdessé, élessé válhat, mely rövid időn belül tönkreteheti a legjobb minőségű, drága horgászzsinórunkat is. Nincs sok bosszantóbb dolog annál, mint azzal szembesülni egy horgászat után – vagy annak során –, hogy az ujjunkon végigfutó zsinór kiszálkásodott, melynek okát sokszor nem is sejtjük. Ezért mindenképpen szükség van a gyűrűsor tüzetes átvizsgálására, mert egy apró hajszálrepedés vagy a gyűrűbetét más sérülése is súlyos problémákat okozhat.
Nem elhanyagolható szempont az orsótartó tisztán tartása sem, hiszen gyakran kerül szennyeződés a menetek közé, így a rögzítő csavar megszorulása esetén a horgászok legtöbbször túlterhelik, mely a menet szakadásával, törésével végződhet.

A horgászbot spicce fokozott igénybevételnek van kitéve, ezért ügyeljünk az épségére. Tisztítsuk meg, majd a gyűrűbetétet alaposan vizsgáljuk át, nincsenek-e rajta hajszálrepedések. Természetesen a boton található összes gyűrűt vizsgáljuk át. Egy kis kefe segítségével, enyhén szappanos vízzel tisztítsuk ki a gyűrű és a betét közötti réseket. Egy nedves törlőkendő segítségével tisztítsuk meg a gyűrűbetéteket is. A tisztításhoz ezúttal is egy kis kefét és enyhén szappanos vizet használjunk. A törlőkendővel szinte újjá varázsolhatjuk, így már biztosan nem fog megszorulni. A felületen gyakran összegyűlik ragacsos szennyeződés, amin baktériumok is elszaporodhatnak, ezért a bottestet mindig tartsuk tisztán. Ha a bottagok összeillesztése során sercegő, ropogó hangot hallunk, azért az ott összegyűlt por- és homokszemcsék felelősek.

(Forrás: haldorado.hu / fotó: pixabay.com)