Jump to content

A kezdőknek ezeket érdemes tudni a balin-halászatról

2016. 07. 03. 12:00

A balint sokan úgy ismerhetik Magyarország egyes területein, hogy fenekeszeg, kapókeszeg, őnhal, ragadozó őn, vagy esetleg villámkeszeg. Ami viszont egységesen igaz rá, hogy szinte az összes hazai vizünkben megtalálható, már csak tudni kell hogyan és hol érdemes rá halászni.

Kezdjük az előfordulásával

A balin valamennyi nagyobb folyó, illetve állóvizünkben megtalálható (Duna, Tisza, Körösök, Balaton, Velencei-tó, Tisza-tó). Nyílt vízi ragadozó hal, zsákmányát a felszín közelében ragadja meg. Folyókban kedveli az erősebb áramlású részeket, kőruganyok, kőgátak sodrását, illetve duzzasztóművek oxigénben dús alvizét. Tavakban elsősorban a nyílt vízen tartózkodik, innen rabol a nádtisztásokon bandázó kishalakra. Sokszor csapatokban vadászik, egy nagyobb balincsapat bekerítve ront rá a kishalakra.

Mit tűzzünk a horogra?

Az ikrából kikelt ivadék az első napokban planktonikus szervezeteket fogyaszt, később áttér az alsórendű rákokra (Diatoma, Gammarus pulex, Daphnia). Ezután főleg vízre pottyanó rovarok és kisebb halivadékok szerepelnek étlapján, csak később tér át a ragadozó életmódra. Kis halakra, elsősorban küszökre vadászik, de a kifejlett példányok ragadozó mivoltuk ellenére szívesen fogyasztják a vízbe eső rovarokat és lepkéket is. Főleg tiszavirágzáskor figyelhetünk meg nagy balincsapatokat, amint a víz felett repülő kérészt kapkodják.

(Forrás: Wikipédia | Fotó: Clogflyfishing.blogspot.com)

(Forrás: wikipedia)