Jump to content

Dunai hering: Ritka az olyan faj, amelyik sós és édes vízben is elél

2017. 04. 29. 16:58

Ez a halfaj egyaránt megél a sós-, édes- és brakkvízben is. A tengerben 3 - 90 méteres mélységben tartózkodik. A kisrákok közül a Crangon-, Upogebia- és Idothea-fajokkal táplálkozik, míg a kishalak közül az Engraulis-, Clupeonella-, Sprattus-fajokat kedveli.

A dunai hering teste karcsú, heringszerű, nagy, kerekded pikkelyekkel (30-36, átlagosan 33-34 van egy sorban). Testhossza 15-20 centiméter, legfeljebb 39 centiméterig. A Don folyóban nem nő 21 centiméternél nagyobbra. Hátúszója rövid. Oldalvonala nincs. Felső állkapcsa erőteljes középső bemetszéssel; alsó állkapcsa a szem hátulsó szegélyéig ér. Állkapcsa, nyelve, az ekecsont és a szájpadcsont fogazottak.

Mell- és hasúszói rövidek, kicsinyek. 40-73 (átlagosan 46-55) erős kopoltyútüske, ezek rövidebbek, mint a kopoltyúlemezkék. Hátoldala és a fej felső fele sötét, kékesen vagy feketén csillogó. A szem és a kopoltyúfedő széle között sötét folt van. Nagyon ritkán 7-8 jelentéktelen sötét folt látható a kopoltyúfedők mögött.

A 20. század elején, a túlhalászás miatt, az összes dunai hering állomány erősen lecsökkent. Manapság is halásszák ezt a halfajt, de már nem ipari mértékben.

(Forrás: Wikipedia.org | Fotó: Pixabay.com)