Jump to content

Fontos tudnivalók a pergetésről

2018. 02. 28. 21:12

A pergető horgászat a ragadozó halak táplálkozási szokásainak mind jobb megismerésén alapszik. A műcsalik, az esetek döntő többségében a beteg, vagy sérült kishal mozgását imitálják.

Ragadozóhalaink génjeiben van, hogy ezt el kell takarítani a vízből. A feladat adott, de nem olyan egyszerű, csalinkat úgy kell felkínálni, hogy a ragadozóhalból kiváltsuk a támadási, zsákmányszerzési ösztönt. Így a kiszemelt hal elkapja a jól megválasztott és helyesen vezetett támolygót, körforgót, twistert, wobblert, egyszóval a műcsalit. Ahhoz, hogy a nyerőnek tartott műcsalit a megfelelő helyen tudjuk vezetni, először el kell juttatnunk a kívánt helyre, ehhez pedig szükségünk van az egyik legfontosabb horgászeszközre, a pergetőbotra.

A pergetőbot

A kifejezetten pergetésre készült botokat anyaguk és felépítésük különbözteti meg más kategóriájú társaiktól. A kezdők számára ajánlható, célnak valóban megfelelő botok átlag ára 10.000 Ft-tól kezdődik és a csillagos ég a felső határ. Mégis találhat mindenki magának és a pénztárcájának megfelelő pálcát, amely "hű társa" lehet akár sok éven keresztül.

A bottal szemben támasztott legfontosabb követelményeket pontokba szedtem:

1. Az anyaga lehetőleg grafit legyen. Ez kisebb súlyt eredményez, és mivel a botot mindig kézben tartjuk, ez nagyon fontos követelmény. A hagyományos üvegszálas vagy kompozit botok máris lekerültek az ajánlólistámról. A különböző, kevlár, boron, spirálkarbon erősítések tovább növelik a carbon botok stabilitását és gerincességét. Mindez, a bot átmérőjének és súlyának folyamatos csökkenését is eredményezi.

2. Legyen a bottest megfelelően gerinces, hisz a puha bottal - lásd a régi twisteres botok a maguk "C" akciójával - lehetetlen eredményesen bevágni, akasztani. Legyen a bot, a körülményekhez képest erős és rugalmas, hogy akkor is eséllyel vegyük föl a küzdelmet a hallal, ha történetesen nehéz terepen horgászunk, vagy pedig az átlagosnál nagyobb hal akad horgunkra. A bot dobósúlya nyújt erről számunkra elsőként információt. Sima, akadó mentes terepen és gyakorlott horgászoknak a 20-40 gr vagy a 15-55 gr dobósúlyú botokat ajánlom. A célhalak ekkor: sügér, domolykó, balin, csuka, süllő.

Kemény, vízinövénnyel benőtt, akadós helyen válasszunk erősebb, nagyobb dobósúlyú botot. Nehéz ekkor a pontos dobósúlyt behatárolni, de tekintsük kiindulási pontnak a 20-60, 30-80 maximum 40-80 gr-ot. A célhalak ekkor: balin, csuka, süllő, kisebb harcsák.

Ha pedig a vizek legnagyobb ragadozójára vetjük be horgunkat céltudatosan, akkor botunk ideális dobósúlya 60-120, 50-150 gr is lehet.

De ne feledkezzünk meg róla, hogy a dobósúly csupán egy, a számításba vehető paraméterek között. Nagyon ritkán azonos két különböző cég megegyező dobósúlyú botja. Fontos a karakterisztika. Milyen képet mutat dobás és fárasztás közben. Bár ezek a rendkívül fontos paraméterek, csak a vásárlás után derülnek ki.

3. A bot gyűrűi legyenek minimum alumínium-oxid, de inkább sziliciumcarbid (SIC) anyagból! A legújabbak Titánium SIC ötvözetből készülnek. Ez az anyag olyan kemény, hogy hagyományos reszelővel nem lehet kárt tenni benne! Ezt a jó tulajdonságot zsinórunk fogja elsőként meghálálni. Minimális súrlódás mellett távolabbra repül, és nem koptatja felületét. Hosszabb életet biztosít, ami pedig költségmegtakarítást is jelent. Így válik egy gyakran használt, drágább pergetőbot, 2-3 éven belül olcsóbbá, mint kedvezőbb árú, de "kevesebbet tudó" társa.

(Forrás: orsoesbot.hu)