Jump to content

Method feederrel folyókon

2017. 09. 24. 18:23

A River Feeder a maga 250 grammos maximális dobótömegével kifejezetten a legnagyobb kosarakkal történő folyóvízi horgászatra született, de mi van abban az esetben, ha olyan igények elé nézünk, ahol javarészt állóvízi pontyhorgászat a cél, de jó lenne, ha folyóvízen, erős sodrásban is helyt tudnánk állni a felszerelésünkkel és partiban lehetnénk a márnákkal? 

Erős sodrásban a legfontosabb, hogy a lehetőségünk legyen feederünkkel a 100grammot jóval meghaladó tömegű kosarakat használni, azokat biztonságosan kidobni a bot bárminemű sérülése nélkül. Ennek lényege, hogy a nagy tömeg a sordásban fixen meg tudjon állni anélkül, hogy a víz nyomása, ereje tovagörgetné, és a part felé kényszerítvén a felcsalizott szereléket.

A CXP Method elképesztően határozott és gerinces feederbot. Az általam használt 390 cm-es változata játszi könnyedséggel dobja ki a 150 grammos, jól megtömött folyóvízi kosarakat is. Érezni lehet azt a plusz erőtartalékot, amivel indokolt esetben akár efölé is mehetnénk. IM 10-es karbon szövet, vastag falú jól terhelhető blank, melynek a legvastagabb nyélátmérője a 16 mm-t sem haladja meg. Össztömege pedig 360 gramm! 
Az átlagosnál nagyobbra paraméterezett gyűrűsoron a 0,30-as fluorokarbonból kötött dobóelőke is hangtalanul, a legkisebb súrlódással „folyik át", a főzsinór és a dobóelőke csomója, illetve az azon fennakadó folyami uszadék, nyárfaszösz sem jelent akadályt dobás közben, pedig valljuk be, ez utóbbi igencsak bosszantó tud lenni. Nem beszélve arról, hogy a gyűrűn fennakadó szöszcsomó miatt sok esetben hangos csattanással szakad a nagy lendülettel elhajított szerelék! 
A rod-podok által nyújtotta előnyöket ki kell használnunk! Botunk legkényelmesebb és legstabilabb elhelyezését akárcsak állóvízen, bizony itt a folyón is a háromlábú bottartó állványok alkalmazásával érhetjük el. Ezek dőlésszögét szabadon változtathatjuk igényeinknek megfelelően. Lehetőségünk van nemcsak egy, hanem egyszerre akár kettő botot is használnunk.

A Method feederhez tehát bátran válasszunk a nagy tömegű, bőven száz gramm fölötti folyóvízi kosarakból. Ne feledjük, a stabilitás a lényeg, kosarunknak még üres állapotban sem szabad engednie a víz sodrásának, a fenékről nem szabad elmozdulnia. 
A szereléket nem kell túlbonyolítani. Jó megoldás a rácsos kosarak mellet a CXP folyóvízi method inline kosara. Zsinórra fűzés után egy közepes méretű forgóval megütköztethetjük, abba pedig belehurkoljuk a minumum 0,18-as előkére kötött 10-es horgunkat.

A nagy tisztaságú karbon szövetből gyártott botok másik nagy előnyére is felhívnám a figyelmeteket. Ez, pedig a kapásészlelés. A márna kapását általában nem lehet nem észrevenni, éles, erőteljes rántásként szokott jelentkezni a feederen is. A paduc kapását csak egy villámgyors apró ütés, vagy ütögetés formájában lehet konstatálni. Ha ezt nem látjuk, mert éppen másfelé figyeltünk, akkor már csak az üres horgot láthatjuk viszont a szerelék kitekerése után. A paduc borotvapenge élességű, porcos ajkaival egy szemvillanás alatt tünteti el a csontit a horogról.

(Forrás: energofish.hu)