A Vekeri-tó mesterségesen létesített víztározó, amelyet még az 1970-es években építettek, s csak természetes vízpótlása van. A Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tájékoztatása szerint a több tóból álló rendszert a Felsőtiszai Erdő- és Fafeldolgozó Gazdaság a tervezett közjóléti erdő fejlesztéséhez kapcsolódóan alakította ki.
A tóban a maximális vízszint 165 centiméter, és a mederben összesen 190 ezer köbméter víz lehet; jelenleg mintegy 160 ezer köbméternyi van a tározóban, köszönhetően a sok csapadéknak. Erre elég rég volt példa, ugyanis a nyári aszályos idő miatt az áprilisban mért 152 centiméteres vízszint jelentősen lecsökkent – részletezte a Napló kérdésére Bara Sándor, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.
Folyamatosan fejlesztenek
A tavat és környezetét a közfoglalkoztatási program keretében gondozzák, hogy a kirándulók rendezett körülmények között kapcsolódhassanak ki. Juhász Lajos műszaki vezérigazgató-helyettes elmondta, a szigetre kerti filagóriát építettek, felújították a teherhidat, valamint erdei asztalokat és padokat helyeztek ki. Ráadásul a tó élővilága is folyamatosan növekszik és gazdagodik, már kisebb halak is megjelentek, ami annak köszönhető, hogy az elmúlt két évben nem tűnt el teljesen a víz a mederből. Ennek ellenére a nagyobb halak betelepítését még nem tervezik.
A pihenőcentrum hosszú távra szóló jövőképének a kialakítását a Nyírerdő Zrt. Debrecen önkormányzatával közösen tervezi. Ennek első lépéseként a tó melletti csónakházi büfét szeretnék új üzemeltetőre bízni, akit nyilvános pályáztatásban választanak ki. Remélik, hogy a pályázat sikeresen zárul, és már februártól kezdve bővülhetnek a Vekeri-tó szolgáltatásai.