Jump to content

Így lesz a halhús finom, káros ízhatásoktól mentes

2021. 03. 09. 11:45

Ilyenkor szokás a halakat a nyári lakóhelyükről a teleltetőkbe helyezni. A halastavak vizét fokozatosan leengedik, és a tavak legmélyebb részén a halakat megfelelő szembőségű hálóval megfogják, gépi szák segítségével kiemelik a vízből, és a válogatóasztalra teszik.

Ezután faj és méret szerint szétválogatják. Mérlegelés következik, ez a termés számbavétele. Innen műanyag tartályokba kerülnek, és ezekben szállítják a mélyebb kialakítású teleltető medencékbe.

Itt a halak sűrűbben helyezkednek el, mint a nyári szálláson. Télen a teleltetők jegét fel kell törni, így lehet biztosítani a folyamatos halkiadást. 

A látogatásunk során a lehalászás műveleteit figyelhettük meg, de tájékoztatást kaptunk az egész évi munkáról is.

A tógazdaságban a halak táplálása elsősorban nem abraktakarmányozást jelent. A halak főleg zooplanktonokon, alacsonyabb rendű rákokon élnek, melyek leginkább algákat fogyasztanak, ezért a tógazdának elsőrendű érdeke, hogy a halastóban mindig legyen kellő mennyiségű alga.

Ehhez viszont folyamatosan nagy mennyiségű szerves és szervetlen tápanyagra van szükség a halastóban, amit szerves trágya vízbe juttatásával oldanak meg a halászok. A „szemestakarmány” adagolása csak kiegészítő takarmányozás, a halak mozgási és életfenntartó energiáját biztosítja. A növényevő halak táplálása más technológiát kíván.

(Forrás: szoljon.hu / fotó: pixabay.com)